Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svartvita fotografier från ett brokigt förflutet

I sex år var Chrysostomos Kotsinas yrkesfotograf. Sedan lämnade han kameran för ett arbete som industristädare. Nu visas några av hans bilder på Arbetets museum i Norrköping.

Kultur och Nöje2003-05-30 00:00
Chrysostomos Kotsinas föddes 1939 i nordvästra Grekland och i början av 60-talet utvandrade han först till Frankrike och ett år senare till Sverige. Med en uppväxt i en av Greklands fattiga provinser hade han en dröm om att bli något bättre.
Med ett fotointresse började han på Fotoskolan som Christer Strömholm och Tor Ivar Odolf startat i Stockholm. 1967 tog Chrysostomos Kotsinas examen och började arbeta som pressfotograf. Men redan sex år senare övergav han yrket för att bli industristädare. Hans fotografier och kameror plockades undan och övergavs.
Nu har tre fotografer gått igenom negativen och tagit fram några för visning.
Det är svartvita fotografier som objektivt försöker skildra personer och händelser. Bilder från första maj demonstration med Olof Palme, från hembyn och andra demonstrationsbilder. Fotografierna är tagna utan några specialeffekter eller överdrifter. Rakt upp och ner men lyckas fånga situationens känsla. Antifascistisk demonstration skildras på lite håll och med litet grodperspektiv. Till en början känns det opersonligt och lite tråkigt men bilderna säger det som behövs. Starkast är bilden på en kommunistisk chefredaktör med en kvinna på knä framför sig och en bild av Marx i bakgrunden.
Det är mycket politik, familj och bakgrund i de bilder som visas av Chrysostomos Kotsinas. Utställningen går att se till och med 27 juni.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!