Strykjärnet ? som av konstens mästare
Som en dröm, och så det där genomstungna. Surrealisten Salvador Dalí skulle ha sett Norrköpings stolta industribyggnad och gjort det till sitt om han nu någonsin skulle ha målat en husfasad
Foto:
Det är skojigt och respektlöst, en gissningslek där man kan testa sina egna kunskaper och dessutom är det en imponerande uppvisning i vad datorn kan utföra.
Ahmet Kurt är bibliotekets webbdesigner och på måndag hålls en riktig vernissage för den här utställningen som alltså har ett enda motiv, i 24 variationer och utgår från stilen hos nio olika världsberömda konstnärer.
Denna utställning om konst hänvisar också till var man kan läsa och lära mer om konstens mästare. Pedagogiskt tydligt är det också meningen att man ska lära sig hur t ex kubism, impressionism och andra stilar kan se ut.
Utställningen pågår till sista juli.