Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Serietidning såld för 2,7 miljoner

Dyr gammal serietidning. Foto: AP/Scanpix/Metropolis Collectibles

Dyr gammal serietidning. Foto: AP/Scanpix/Metropolis Collectibles

Foto:

Kultur och Nöje2009-03-16 03:00
Vad som måste vara en av världens absolut dyraste serietidningar har sålts på internetauktion i USA. Tidningen, som innehåller en av de första Stålmannenserierna, inbringade nära 2,7 miljoner kronor, skriver Dagbladet. Den lycklige ägaren blev John Dolmayan, trummis i det amerikanska rockbandet System of a Down och därtill seriefantast.Den häftade serietidningen är från 1938 och heter "Action comics". Seriehäftet såldes av en person som köpt det på 1950-talet för 9 cent. (TT Spektra)
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!