Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

LRF ger 300 000 kr och teckningar till EWK-museum

Foto: Scanpix

Foto: Scanpix

Foto: Gunnar Lundmark / SvD / SCANPIX

Kultur och Nöje2008-11-12 03:00
Lantbrukarnas riksförbund, LRF, skänker 300 000 kronor och ett 60-tal mindre original av konstnären Ewert Karlsson, mer känd som EWK, till det museum som invigs nästa år i Norrköping.- Det känns mycket positivt med tanke på EWK:s starka koppling till LRF, eller RLF som det hette då, säger museiintendent Carina Milde.Det var RLF, Riksförbundet Landsbygdens Folk och Bondeförbundet som först såg EWK:s talang och lockade honom att sluta som rättare på ett jordbruk i Östergötland för att bli tecknare på heltid.Teckningarna som överlämnas till museet i nästa vecka är karikatyrer från 1970-talet av politiska personer inom bonderörelsen. De publicerades bland annat i tidningen Land.LRF kommer förutom det ekonomiska bidraget och originalteckningarna att vara ett bollplank i planeringen och byggandet av utställningen.- Det känns jättebra att det blir ett museum för EWK som betytt så mycket för landsbygden och det känns väldigt roligt att vi kan hjälpa till och rädda hans samlade verk till eftervärlden, säger Karin Wennerberg, kulturansvarig på LRF.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!