Lok lägger av
STOCKHOLM (TT Spektra)De slog igenom med dunder och brak 1999. Tre album senare lägger de Grammisbelönade och högljudda göteborgarna av.- Vi har i dag tagit beslutet att upphöra som band, skriver medlemmarna i Lok på sin hemsida.
Lok spelade flera gånger på Hultsfredsfestivalen. Senaste gången Martin Westerstrand och hans kamrater gästade festivalen var nu i somras. FOTO: PRESSENS BILD
Foto:
1999 albumdebuterar Lok med "Naken, blästrad och skitsur" och deras hardcore på svenska går minst sagt hem. De belönas med guldskiva och vinner året därpå en Grammis i klassen för hårdrocksband. Dessutom fick de ett speciellt fan i självaste Thåström.
- Han hade sett oss på KB i Malmö och kom in i logen och var lyrisk efter spelningen, berättade trummisen Johan Reivén för TT Spektra.
Thåströms beundran resulterade i att Johan samt gitarristen Thomas Brandt senare medverkade på den förstnämndes singel "Två + två".
Lok har senare släppt ytterligare två album, " Sunk 500" och "Ut ur diskot och in i verkligheten", men de nådde aldrig samma framgångar som succédebuten.
Och nu meddelar bandet alltså att det är färdigt med Lok.
- Vi har med de tre skivorna som släppts fullbordat vår idé med att på ett nytt sätt göra hård musik med svenska texter. Att försöka göra mer än det här vore att tulla på kvalitén. Musik ska kännas fräsch och inspirerande, skriver medlemmarna på sin hemsida.
Sångaren Martin Westerstrand, Johan Reivén, Thomas Brandt och basisten Daniel Cordero meddelar också att de tar sig an nya musikaliska projekt och att det inte alls otänkbart med framtida samarbeten medlemmarna emellan.
Lok ger två sista konserter innan bandet definitivt har splittrats, den 14 augusti på Göteborgskalaset och den 19 på Malmöfestivalen.