Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kaotiskt när Killinggänget visade filmklipp

GÖTEBORG (TT Spektra)
Fyra berättelser om fäder och söner. Det blir innehållet i Killinggängets biodebut "Fyra nyanser av brunt" med premiär i september.
Som rockstjärnor, typ ett kraftigt överårigt pojkband, togs Killinggänget emot av Göteborgs filmfestival på måndagkvällen. Jubel och applåder från ett knôkfullt Bommens salonger var ett gensvar som är få filmare förunnat.

Killinggänget, här Robert Gustafsson och Jonas Inde, togs emot som rockstjärnor av publiken på Göteborgs filmfestival.
FOTO: KAMERAREPORTAGE

Killinggänget, här Robert Gustafsson och Jonas Inde, togs emot som rockstjärnor av publiken på Göteborgs filmfestival. FOTO: KAMERAREPORTAGE

Foto:

Kultur och Nöje2003-01-29 00:00
Killinggänget - Robert Gustafsson, Jonas Inde, Henrik Schyffert, Andres Lokko, Johan Rheborg, Martin Luuk och regissören Tomas Alfredson - presenterade ett tio minuter långt klipp från filmen och dess logotyp, en brungul flagga. Samtalsledare var filmaren Stefan Jarl, en av Killinggängets inspiratörer.
Enligt Killinggänget självt kommer den 3,5 timmar långa filmen bestå av fyra delberättelser på det sammanhållande temat far-och-son-problematik.
- Den handlar mer om oss själva än våra tidigare filmer. Det började med att vi rasade ihop allesammans. Jag gick in i väggen och hamnade på St Görans sjukhus med bröstsmärtor. Och det visade sig att jag helt enkelt inte pratat med pappa, berättade Henrik Schyffert.

<b>Smådjurskremering</b>
Han gick kortfattat igenom filmens fyra episoder:
- En man i Skåne, spelad av Robert, har en son som är skoltrött och behöver hjälp, så Robert tar med honom till en smådjurskremering. På Öland finns en man som har svårt att komma till tals med sin far, en teatergubbe, som kommer till hans hus och förstör det med en trästatyett.
- I Göteborg urartar en matlagningskurs till en terapisejour där deltagarna hamnar på allt djupare vatten. Och i Norrland dör en patriark varpå hans tre söner åker dit för att få rätsida på hans löften och svek.

<b>Mastodontfilm</b>
Om filmens längd - den ska visas som en helaftonsfilm med paus - säger Tomas Alfredson:
- En enda historia på de fyra berättelserna skulle bli svårt. Och det är väl kul att den är lång?
Andres Lokko fyller i:
- Det finns ett självändamål att göra mastodontfilm med paus också. Vi har haft väldigt många korta, skandinaviska dogmafilmer. Då är det läge för "Ben Hur"-formatet.
Och klippet? Jo, man känner igen tonen från "Torsk på Tallinn". Stillsamt, lågmält med Robert Gustafsson som tafatt Svensson - och så ett blixtsnabbt skämt som lyckas förena sex och frukostflingor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!