<I>En ny bok</I> Ännu mer Paris
Céline Yang För alltid Paris Atlantis
I För alltid Paris får vi möta henne själv och några vänner. När man läser boken känns det nästan som att tjuvtitta i Céline Yangs egen dagbok. Vad som är sant eller vad som är påhittat går inte att urskilja. Och det är heller inte nödvändigt.
Céline Yang bor i ett vindsrum i ett gammalmodigt flervåningshus i centrala Paris. Rummet är bara åtta kvadratmeter stort. Men det är hela staden Paris som är hennes hem, inte bara det lilla rummet.
Berättelsen i boken är ett kort möte med en kvinna som längtar efter kärlek, värme, vänner och efter att få känna sig hemma. Hon längtar även efter sin familj i Peking, men samtidigt känner hon sig mer fri än på länge sedan hon kom till Paris. Någon direkt hemlängtan har hon därför inte.
För alltid Paris är också en lågmäld och kort skildring av några studenters tillvaro i den franska huvudstaden under ett års tid. Deras sorglösa tillvaro, där morgondagens verklighet är långt borta, skildras med både vemod och viss humor.
När vårterminen kommer skingras vännerna för vinden och flera av dem kommer aldrig att mötas igen. Precis så som det är i livet. Men kvar finns staden. Och kvar finns Céline. Samma stad, men ett nytt liv.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!