Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hamberg skriver för de knappt vuxna

EMMA HAMBERG
Mossvikenfruar - Chansen
Albert Bonniers

Fruar i (i verkligheten) djupt röd sammet, som Emma Hamberg kan skoja om.
Foto: Sara Mac Key/Albert Bonniers

Fruar i (i verkligheten) djupt röd sammet, som Emma Hamberg kan skoja om. Foto: Sara Mac Key/Albert Bonniers

Foto:

Kultur och Nöje2005-08-31 06:00
Inget ont anande hämtar Anki ut filmrullen från pojkvännens påstådda fisketur. Men fotona som framkallats, de river sönder hela hennes existens. De visar pojkvännen, klämd som en nöjd sardin mellan ett par barbröstade blondiner.

Bilderna blir till sorglig konfetti, och Anki lämnar småputtriga och unkna Mossviken med sin modiga kompis Linda som blev lika bedragen hon. De två tjejerna gör en Thelma och Louise, beger sig till Stockholm och provar singelliv i storstaden med varierande framgång.

Det är starten i mångsysslaren Emma Hambergs roman Mossvikenfruar -- Chansen. Hamberg har tidigare skrivit ungdomsböcker, chefat för Vecko-Revyn och tecknat den hyllade serien "Singel i Stan" som bl a kunnat läsas i Folkbladet. Mossvikenfruar är hennes vuxenromandebut, även om den kanske inte är överdrivet "vuxen", för huvudpersonen känns inte alls särskilt mogen, utan mer som en tonåring än en 30-åring. Det gör att trovärdigheten i handlingen dalar något.

Som en röd tråd genom romanen löper radions skval med hälsningarna i hopplöst ohippa radiokanalen Lugna favoriter. Där önskar radiolyssnarna nostalgilåtar som Roxettes It Must Have Been Love och Burnin? med Cue. Det sjuder av romantik och längtan, ånger och hopp om förlåtelse. Allt i sina allra mest smäktande toner. Och kanalen spelar en avgörande roll i slutändan av berättelsen.

Själv föll jag för Emma Hambergs humor bara efter några sidor, må bra-känsla och friskt humör blandas med skratt som flyger rakt ut. Hamberg har hittat en glad och träffsäker ton genom kärlekens alla irrgångar och trassligheter. Det är en lättsam, lättläst och roande romantisk komedi. Och det räcker ganska bra så, tycker jag, även om historien lider av trovärdighetsproblem, staplade klichéer (överläkaren på Östermalm, cirkusen som frihetssymbol och så vidare) och ett lite väl glättigt "Starlet"-slut.

Måste också ge ett extra plus för att boken är sanslöst skön att hålla i, den har sammetsfodral, rött med fina guldbokstäver, nästan lika pråliga som de Hollywoodfruar titeln leker med. Synd bara att Hamberg inte vågar vika av lite mer från Hollywoods dramaturgiska regelverk.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!