Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Genuin känsla

Jack Vreeswijk
Underbart
MNW
***

Kultur och Nöje2004-02-04 06:00
Det kan ha sina avigsidor att växa upp i skuggan av en förälder (Cornelis Vreeswijk) som är en legend redan i sin livstid. En strategi kan då vara att ägna sig åt något helt annat, eller åtminstone att akta sig för alla beröringspunkter.
Jack Vreeswijk valde den vägen, släppte sitt debutalbum 1996, cd:n floppade, sedan har det varit relativt tyst. Men på den nya cd:n "Underbart" vågar han gå i närkamp med sin far, merparten är Cornelis-låtar, omarrade av Jack Vreeswijk och gitarristen Love Tholin. Bland annat kan man här höra versioner av "Till den det vederbör" och "Blues för Fatumeh".
Uttrycket är ganska naket, mycket akustiska instrument, ibland en ensam gitarr. Någonstans emellan blues, rock och visa med ett stänk jazz ibland. För produktionen står Rolf Wikström och Love Tholin och man har hittat ett nära sound, inga konstigheter men med en genuin känsla. Man slås av att Jack Vreeswijk är en ganska så duktig gitarrist, mycket snyggt kompspel på vissa låtar. Han sjunger också habilt, mycket feeling, mycket blues.
Det hela är helt enkelt ganska bra utan att vara sensationellt. Tolkningarna av Cornelis-låtarna är helt ok och tar fram lite nya sidor av materialet. Egentligen är det väl orättvist att jämföra med Jacks egna låtar men när spåren ligger sida vid sida är det svårt att låta bli. Och en viss skillnad finns givetvis, framförallt i texthänseende och även stilmässigt, men det egna materialet känns ändå inte malplacerat på något sätt. Vi får hoppas att det inte går åtta år tills nästa cd!
Jack Vreeswijk ska nu ut på turne så det blir snart tillfälle att se honom live, han besöker Crescendo i Norrköping den 18 februari, sedan Mariagården i Finspång den 7 mars.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!