Film
INTIMA FRÄMLINGAR****Harlekinen
Sandrine Bonnaire spelar mystisk kvinna i "Intima främlingar", med finess. FOTO: TRIANGELFILM
Foto:
Han är frånskild skatteadvokat, hon är butiksbiträde som söker äktenskapsrådgivning. De möts av misstag men fortsätter mötas ändå, därför att de kompletterar och behöver varandra. Dessutom ställer hennes svartsjuke man bisarra erotiska krav som till slut för dem ännu närmare varandra. När allt är över har de nått nya, bättre liv. Personlighetsförändringarna visas i små steg, i minspel, reaktioner, toner; men också med drastiska medel. Han som lyssnat på Rossinis "Min ålderdoms synder" börjar spela soulmusik. Hennes ändrade sinnelag speglas i klädbyten och sminkning.
De spelas med finess av Sandrine Bonnaire och Fabrice Luchini. Hon är expert på orosfyllda kvinnoporträtt, allt från Jeanne d"Arc till mörderskan i "Ceremonin". Han är flitig i fransk film men helt okänd utanför hemlandet. Båda gör två mycket bra porträtt av hämmade individer som lever upp steg för steg. Hon börjar dessutom alltmer likna sin generations Jeanne Moreau.
Laddningen inom dem ligger, som i gamla tragedier, i det förflutna. Han bor kvar i barndomshemmet, har samma yrke och sekreterare som fadern; hon har levt rörligt med modern, som försökte slå ihjäl fadern. Själv har hon lemlästat sin man. Som så ofta hos Leconte är det gammalt elände som grott in i människor och gjort dem till dem de är, innan de möter sitt livs förändring. Såg ni Mannen på tåget, Flickan på bron eller Hårfrisörskans make så missa inte den här!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!