Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Eurovision 2020 hyllas på Youtube

Eurovision song contest må vara inställt – schlagerfansen ges ändå många chanser att lindra abstinensen.

Nederländske Duncan Laurence vann Eurovision förra året. Arkivbild.

Nederländske Duncan Laurence vann Eurovision förra året. Arkivbild.

Foto: Sebastian Scheiner/Ap

Kultur och Nöje2020-05-12 13:05

Strömningstjänsten Youtube och European broadcasting union, EBU, bjussar på en tvådelad hyllning till de låtar som skulle ha tävlat i årets upplaga.

I "Song celebration part 1 and part 2" ska alla 41 bidrag visas, tillsammans med artistintervjuer och innehåll skapat av "superfans" och Youtube-profiler som Simon Will, Maria Zvinca och Novympia.

Återstår att se hur schlagerpubliken tar emot deras "reaction videos".

"Song celebration part 1 and part 2" drar i gång den 12 maj och följs upp den 14 maj, exklusivt på Youtube.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!