En ung, nyanställd polis i Kanada arresterar en man i tron att han är en känd våldtäktsman. Hon beklagar arresterandet och erbjuder mannen en öl för besväret. Eller är det så? Poliskvinnan Kate Logan har vissa psykologiska utmaningar som släpps små bitar i taget. Hennes motivation bleknar i den dimma som tätnas i filmen. Det puttrar lite lätt och ledtrådar lämnas varsamt i "The Kate Logan Affair". En osynlig spänning följer den dramaturgiska linjen.
Alexis Bledel och Laurent Lucas i huvudrollerna har en intressant kemi. Det går både att köpa dem som älskare och människor som inte riktigt tål varandra. Lucas i sin underspelade, timida roll och Bledel som osäker och beslutsam är en vinnande kombination. Rollsättningen är en av filmens många styrkor.
Noël Mitrani bygger upp ett noggrannt deckardrama. Tvetydiga omständigheter, karaktärer som ljuger, utomäktenskapliga förbindelser. Det är ett intressant drag att låta en ung, nästan flickaktig kvinna med isblå rådjursögon att vara den tvivelaktiga karaktären. Hon är samtidigt ingen ond femme fatal-karikatyr. Frågan är då vad Mitrani har gjort med slutet. Abrupt och lite lätt oförklarligt lämnas tittaren kvar med eftertexterna. Mitrani bygger upp en story för att sedan dyka ner i antiklimax. Han har investerat i något som ser ut att betala sig väl, men väntar inte kvar för att ge oss upplösningen. Tittaren utlovas saker in i det sista för att sedan lämnas lottlös. Vad hände Noël Mitrani, regissör och manusförfattare?