Död, desperation och paranoia
Evin Ahmad som Yasmine och Youssef Skhayri som Halim i Daniel Wallentins film "Ett öga rött".
Foto: Fotograf saknas!
Den börjar som en explosiv parodi (?) på ett Mona Sahlin-Sverige, en färgsprutande, mångkulturell utopi där hela Förorten dansar med handskrivna förstamajplakat som trafikskyltar mot ett bättre liv.
Den fortsätter med död, desperation och en paranoia som får Maja Lundgren i "Myggor och tigrar" att framstå som en gemytlig bulltant.
Framför allt är "Ett öga rött" berättelsen om en ung människas sökande efter fasta värden, och det är som vi alla vet det viktigaste ämnet för all konst på jorden och i himlen. Halim (Youssef Skhayri) ser med ökad förtvivlan hur hans pappa svennefieras i ett töcken av Kalles kaviar och Ulf Lundell medan Halim själv inleder en sorgset desperat kamp för sin arabiska identitet.
"Ett öga rött" bygger på motsättningar - förort/stad, blatte/svenne, far/son - vilket gestaltas subtilt men starkt av regissören Daniel Wallentin. Och inte minst av skådespelarna; Youssef Skhayri är en naturbegåvning av Zlatanmått.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!