Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bortslarvad idé

SHALL WE DANCE
**
Filmstaden

Jennifer Lopez i en dunkelt fönster längs förortstågets spår. Vackrare eller än så här blir aldrig "Shall we dance".
FOTO: BUENA VISTA

Jennifer Lopez i en dunkelt fönster längs förortstågets spår. Vackrare eller än så här blir aldrig "Shall we dance". FOTO: BUENA VISTA

Foto:

Kultur och Nöje2005-01-15 06:00
"Shall we dance" är en film som hade kunnat bli hur bra som helst.
Richard Gere spelar en svenneman som varje dag tar svennetåget från sitt svennejobb hem till sin svennefamilj och inte tänker mer på den saken - förrän han en kväll får syn på den sorgsna kvinnan som tittar ut genom fönstret på fasaden där det står "Miss Mitzi´s dance school". Kanske är just hon spjutspetsen som kan sticka hål på hans sega bubbla av instängd vardag.
Så ska en film börja.
Tyvärr fortsätter "Shall we dance" på ett sätt som en film absolut inte ska fortsätta. Det är som om alla i filmteamet var rädda för att halka omkull om de tog ut svängarna för mycket på dansgolven. Skämten är tama och allvaret blir aldrig riktigt allvarligt - till slut sitter man mest hela tiden och tänker på vad till exempel Working Title ("Notting Hill") hade kunnat göra av det här.
Ett annat problem ligger i castingen av Jennifer Lopez som kvinnan i fönstret. J-Lo dansar som en gudinna, men så fort hon ska agera önskar man att hennes storhetstid sammanföll med stumfilmens. Nu är hon fast i en sorg som aldrig går på djupet, ett vackert ansikte som är lika stelt som kroppen är smidig.
Richard Gere, å andra sidan, är lika trött och ointresserad här som han sprudlade av danslust i "Chicago".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!