Biljetterna till Sagan om Ringen sålde slut direkt
NORRKÖPINGEfter att ha köat i två dygn utanför Filmstaden fick de mest hängivna fantasterna äntligen lön för mödan. I går morse klockan åtta släpptes biljetterna till premiären av andra delen i trilogin om härskarringen. På femtio minuter var biljetterna slut.
Andra delen av Sagan om ringen sålde slut på mindre än en timme i Norrköping. FOTO: PRESSENS BILD
Foto:
- När jag gick hem vid 23-tiden i söndags kväll pratade jag med en del av de köande. De berättade då att de hade stått i kö sedan klockan tre samma eftermiddag. De som började köa någon timme senare var tyvärr för sent ute och fick inga biljetter till premiären, säger Anna Williams, biografansvarig vid Filmstaden.
Hon säger vidare att kön redan på söndagskvällen sträckte sig ända till Systembolaget.
Klockan åtta på måndagen öppnades så äntligen Filmstadens kassor. Och på bara femtio minuter var alla 500 biljetter till premiärföreställningarna den 18 december slutsålda.
- När vi öppnade kassorna var kön jättelång. Den var inte borta förrän klockan närmade sig tio på dagen. Många i kön blev dessvärre utan biljetter till premiären och fick köpa till andra föreställningar i stället, säger Anna Williams.
Den 18 december är det biopremiär världen över av Sagan om de två tornen, del två i trilogin om härskarringen. Klockan 00.02 visas filmen i tre olika salar på Filmstaden, vilket ger 500 personer möjlighet att se filmen i Norrköping denna premiärnatt.
I går såldes enbart biljetter genom kassaförsäljning och först i dag finns det möjlighet att även boka via Internet. Fast inte till premiärnatten då förstås.
- SF:s guldklubbsmedlemmar hade också fått ett erbjudande om möjligheten att boka två stycken biljetter var, men vi sålde endast 18 sådana biljetter till premiärföreställningarna, säger Anna Williams.
Första delen i härskarringen-trilogin, Sagan om ringen, hade biopremiär den 19 december 2001 och sågs av mer än 1,9 miljoner biobesökare i Sverige.