Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Animerad "Game of thrones"-serie på gång

HBO har planer på en ny och animerad avknoppning till "Game of thrones", skriver The Hollywood Reporter.

Emilia Clarke i "Game of thrones". Arkivbild.

Emilia Clarke i "Game of thrones". Arkivbild.

Foto: HBO/AP/TT

Kultur och Nöje2021-01-28 08:35

HBO har planer på en ny och animerad avknoppning till "Game of thrones", skriver The Hollywood Reporter.

Projektet är än så länge bara i sin linda och det enda som hittills är känt om serien än att den ska utspelas i författaren George RR Martins fantasyvärld, riktas till vuxna tittare och att den ska påminna om sin populära föregångare i tonen.

HBO filar på flera parallella "Game of thrones"-projekt. I vår börjar man spela in serien "House of the dragon", som utspelas före händelserna i den ursprungliga serien och man har planer på att filmatisera Martins kortromanserie "Tales of Dunk and Egg".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!