Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

300 000 kr till den fria kulturen i länet

Kultur och Nöje2009-05-09 03:00
Från och med i år stödjer Östsam ett antal kulturprojekt i länet på sammanlagt 300 000 kr. I Norrköping och Finspång får Kulturförening M4, fotografen Brita Nordholm och Doverstorpets flyktingförläggning del av projektpengarna.Kulturföreningen M4 får 50 000 kr för att arrangera ett utomhusgalleri för film, foto och videokonst på en offentlig yta. Östsam har tagit fasta på den demokratiska och pedagogiska tanken i att galleriet når ett stort antal människor som vanligtvis inte brukar besöka museer och konstutställningar. Doverstorpets flyktingförläggning får 25 000 kr för att skapa kunskap om och bevara minnet av flyktingströmmar som kom under andra världskriget.Brita Nordholm tilldelas 50 000 kr för att arbeta med filmen om IFK-aren Åke "Badjoff" Johansson.Totalt 30 aktörer ansökte om projektbidraget som riktar sig till tex filmare, författare, bildkonstnärer, forskare dans- eller teatergrupper och designers.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!