Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Klart för prinsparets första Netflix-serie

Prins Harry och Meghan Markle har hittat sitt första projekt för Netflix. Och de tu håller sig nära ett ämne de känner väl.

Meghan Markle och prins Harry på Invictus games i Toronto 2017.

Meghan Markle och prins Harry på Invictus games i Toronto 2017.

Foto: Nathan Denette/AP/TT

Konflikter, krig & terrorism2021-04-07 01:35

Paret ska nämligen producera en dokumentärserie om Invictus games – prinsens idrottstävling för militära veteraner som har blivit handikappade under tjänstgöring, som han grundade 2014.

Serien ska följa deltagarna på vägen mot tävlingarna i Haag 2022 och enligt prinsen "ge en blick in i rörande och upplyftande berättelser från deltagarna när de förbereder sig mot spelen i Nederländerna nästa år", som han säger i ett pressmeddelande.

Till sin hjälp tar paret Orlando von Einsiedel och Joanna Natasegara, som 2017 vann en Oscar för dokumentärfilmen "De vita hjälmarna" om räddningsarbetare i kriget i Syrien.

Det var vid 2017 års Invictus games i Toronto som paret för första gången officiellt syntes ute tillsammans.

Harry och Meghan slöt i fjol ett avtal med strömningsjätten, som enligt The Times är värt närmare en miljard svenska kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!