Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mikkelsen tar över som Grindelwald efter Depp

Det har spekulerats om det i ett par veckor – och nu är det klart.

Den danske skådespelaren Mads Mikkelsen ersätter Johnny Depp i nästa "Fantastiska vidunder"-film.

Den danske skådespelaren Mads Mikkelsen ersätter Johnny Depp i nästa "Fantastiska vidunder"-film.

Foto: Arthur Mola/AP/TT

Film2020-11-26 04:25

Det blir den danske skådespelaren Mads Mikkelsen som blir näst på tur att spela den onde trollkarlen Gellert Grindelwald i "Fantastiska vidunder", rapporterar Reuters. Han tar över rollen efter Johnny Depp i den kommande tredje filmen i "Harry Potter"-spinoffen.

Depp hade skrivit på för fem filmer med filmbolaget Warner Bros, men sparkades i början av november, sedan han förlorat en förtalsstämning mot den brittiska tidningen The Sun, som i en artikal hade kallat Depp "hustrumisshandlare".

55-årige Mads Mikkelsen har ofta fått spela skurk. Bland annat gjorde han rollen som Hannibal Lecter i tv-serien "Hannibal" och han har även spelat skurk i Bondfilmen "Casino Royale" och i Marvels "Doctor Strange".

Den tredje "Fantastiska vidunder"-filmen har ännu inte fått något namn och planeras att släppas i juli 2022.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!