Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"LasseMaja" blir ny film

De populära böckerna om de unga detektiverna Lasse och Maja ska bli till ännu en film, som har fått titeln "LasseMajas detektivbyrå – skorpionens gåta".

Polly Stjärne och Nils Kendle spelar Maja och Lasse. Arkivbild.

Polly Stjärne och Nils Kendle spelar Maja och Lasse. Arkivbild.

Foto: Ali Lorestani/TT

Film2020-12-18 10:35

Nils Kendle och Polly Stjärne återvänder till sina roller som Lasse och Maja.

För regin står Tina Mackic, som tidigare bland annat har skapat den populära figuren Sommarskuggan för SVT:s barnprogram. Här gör hon sin långfilmsdebut.

”Jag ser fram emot att mystifiera skurken – att bygga upp spänning, göra ett klurigt mysterium och gömma ledtrådar", säger Mackic i ett pressmeddelande.

Filmen väntas få biopremiär under sportlovet 2022.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!