Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Holy spider" snuvades på dansk filmgala

Årets bästa danska film är en berättelse om en vanlig familjs reaktioner på en stor tragedi.

Ali Abbasi fick nöja sig med ett pris på den danska Bodilgalan. Hans film "Holy spider" prisades i kategorin bästa manus. Arkivbild.

Ali Abbasi fick nöja sig med ett pris på den danska Bodilgalan. Hans film "Holy spider" prisades i kategorin bästa manus. Arkivbild.

Foto: Stefan Jerrevång/TT

Film2023-03-26 08:53

På lördagskvällen fick Frelle Petersens "Resten av livet" pris på Bodilgalan i Köpenhamn, skriver Politiken.

"Det är varm och humoristisk slow cinema med ett lager av humanism så tjockt som tandsmör på en småfranska", skriver Bodiljuryn i sin motivering. (Det danska uttrycket tandsmör syftar på när lagret av smör på brödet är så tjockt att tänderna gör avtryck i det.)

Bodilpriserna delas ut av den danska dagspressens filmkritiker. På Robert-galan, som arrangeras av Danmarks filmakademi, fick Ali Abbasis film "Holy spider" flest priser – hela elva stycken. Men på Bodilgalan blev det bara ett pris – i kategorin bästa manus.

Dramat "Rose" av Niels Arden Oplev tilldelades två statyetter, dels till huvudrollsinnehavaren Sofie Gråbøl, dels till Lene Marie Christensen för bästa kvinnliga biroll.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om