Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Greta" kan få brittiskt filmpris

Dokumentärfilmen om Greta Thunberg och Ludwig Göranssons soundtrack till "Tenet" har chans att vinna pris på årets Baftagala.

Nathan Grossmans dokumentärfilm om Greta Thunberg finns med på den långa nomineringslistan till Baftagalan. Arkivbild.

Nathan Grossmans dokumentärfilm om Greta Thunberg finns med på den långa nomineringslistan till Baftagalan. Arkivbild.

Foto: Amir Nabizadeh/TT

Film2021-02-04 16:07

Båda finns med på den långa listan över nominerade till det brittiska filmpriset.

Nathan Grossmans film "Greta" har tagits ut i dokumentärfilmskategorin där den konkurrerar med filmer som David Attenboroughs "A life on our planet" och "The social dilemma".

Ludwig Göransson, som härom dagen nominerades till en Golden Globe för musiken till "Tenet", har konkurrens av bland annat musiken till "Mank".

Bland filmerna som tävlar om de tyngsta priserna på galan märks "Nomadland", men också Thomas Vinterbergs film "En runda till" med Mads Mikkelsen i huvudrollen.

Den slutgiltiga nedkortade listan över nominerade presenteras den 9 mars.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om