Massage, en ny tatuering och cosplay-sminkning. Eller varför inte chilla i ett kalejdoskopiskt konstverk? Den som vill ta en paus från musiken på festivalen har en hel del att välja emellan.
Det märkliga konstverket Luminarium tog mellan fem och sex månader att limma ihop, och turnerar nu runt till olika länder i världen. Det kalejdoskopiska konstverket var i Abu Dhabi innan det fraktades till Norrköping.”
Verket är skapat av en brittiske konstnären Alan Parkinson som laborerar med ljusets egenskaper, färger och arkitektoniska former för att skapa sinnesupplevelser med sina mäktiga ljusrum.
– Han har inspirerats av gotiska katedraler. Det är väldigt rofyllt och trevligt att vara där inne. Man blir lugn, säger Fanny Axö som sitter i entrén.
Men killgänget från Stockholm är besvikna.
– Det hade varit nice att få leka runt, säger Gustav Isberg.
– Visst, man kan chilla, men det är inte värt femtio spänn, säger Gustav Isberg.
"Det gjorde ont"Inte långt därifrån lägger Sofia Ahlstrand, 22-årig Linköpingstjej, med ett stort leende på läpparna det fyrdubbla – på en henna-tatuering som det står ”Carpe Diem” på. Den läggs på svanken och kommer hålla festivalen ut. Men hon har redan två äkta ”gaddar”.
– Jag har en haj på benet och två namn inristade på armen, mammas och mormors. Den på benet gjorde jäkligt ont att göra, säger Sofia.
Sjunger självaNågra som tröttnat på att lyssna på musik kan göra som Billie Baltatzis och hennes kompisar – ta chansen att sjunga själva ut i en sponsrad karaokestudio. Många artist-wannabees finns på festivalområdet, om vi får tro karaokevärdinnorna.
– Det var kanske 50 personer i kö igår, berättar Johanna Johansson.
Mest poppis är tveklöst Cyndi Laupers "Girls Just Want To Have Fun" och Aviciis hit "Hey Brother".
Utmanar rädslanPå Axels ambulerande nöjesfält finns det gott om åkattraktioner den orädde och utsikten från Speed XXL, 45 meter hög och Bråvallas egen värsting, är inte illa. Det försäkrar Malin Eriksson, 18, från Göteborg och Varbergs-kompisen Lovisa Josefsson, 17.
– Jag är egentligen höjdrädd och när jag var här ifjol med min kille vågade ingen av oss. Nu ville jag testa. Men det är nog det värsta jag åkt, erkänner Malin efteråt.