Det senaste året har präglats av inställda föreställningar, men nu kan alla som längtar efter scenkonst se fram emot en fullspäckad höst. Riksteatern Norrköping har aldrig haft så många arrangemang tidigare.
Förklaringen är bland annat att två arrangemang som tidigare skjutits upp finns med på höstens repertoar. Dessutom kan publiken i Norrköping, Åby och Skärblacka se fram emot hela fem föreställningar från Riksteaterns nationella produktioner.
– Vi är jätteglada att vi har fått så många föreställningar i år, säger Ulla-Britt Eriksson, ordförande i Riksteatern Norrköping.
– Vi har längtat efter att få bjuda in vår publik igen och jag tror att många också längtat efter att få uppleva scenkonst live.
Bland programpunkterna finns även live på bio, dansföreställning, workshops, film och panelsamtal samt flera föreställningar från fria teatergrupper.
En känd skådespelare som gästar Norrköping i höst är Claes Månsson. Han spelar pappan i föreställningen "Sådan far" den 10 september. Norrköpingspubliken kommer även att kunna se Özz Nûjen i föreställningen "Laika" den 25 november.
Hörsalen i Norrköping, som nyligen fått bättre akustik, används till flera av höstens produktioner. Med nuvarande restriktioner, som gäller fram till den 15 september, får maximalt 150 personer släppas in i teatersalongen, som normalt har plats för drygt 300 personer.
Även våren blir spännande för den som gillar teater. Då ska nämligen teaterfestivalen Länk arrangeras i Norrköping.
– Det är första året som festivalen kommer till Östergötland, säger Malin Wallander, teaterpedagog på Stage Skandia.
Teaterfestivalen, som anordnas av Riksteatern, äger rum den 22–23 april.
– Det blir sex föreställningar med pjäser skrivna för ungdomar av olika dramatiker.
Fakta
Höstens repertoar
8 september: Konst i rörelse. Hörsalen.
10 september: Sådan far. Skärblacka folkets hus.
13 september: Förstå världen, möt radiokorrespondenterna live. Cnema.
17 september: Play 3.0. Sirqus Alfon. Hörsalen.
24–26 september: Kartan över oss. Hörlursvandring om framtiden.
17 oktober: Ett århundrade av dans. Hemgården.
27 oktober: Ågust och hans vänner. Teater Bråddgatan 34.
30 oktober: Det började så oskyldigt med diskbänken. Åby folkets hus.
25 november: Laika. Hörsalen.
1 december: Sörjen som blev. Hörsalen.
8 december: Eufori. Östgötateatern.