Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Barytonen Helgi Reynisson får fint stipendium

Barytonen Helgi Reynisson har fått Barbro Saléns stiftelses stipendium på 100 000 kronor.

Barytonen Helgi Reynisson har tilldelats Barbro Saléns stiftelses stipendium. Här med Kungliga Operans vd Birgitta Svendén som delade ut stipendiet.

Barytonen Helgi Reynisson har tilldelats Barbro Saléns stiftelses stipendium. Här med Kungliga Operans vd Birgitta Svendén som delade ut stipendiet.

Foto: Markus Gårder

Kultur2021-11-18 18:12

"Med naturligt kärnfull klang i sin barytonröst förenar han det personliga uttrycket med fin känsla för frasering, text och sångarglädje", lyder motiveringen

29-årige Helgi Reynisson är aktuell i Unga på Operans uppsättning av Station Illusion, som för närvarande spelas på Rotundan på Kungliga Operan.

Han har gjort framträdanden på många av de större scenerna i Sverige och innehade under sommaren 2019 huvudrollen i Berlin Opera Academys uppsättning av The Crucible av Robert Ward. Helgi Reynisson har också uppträtt för den svenska kungafamiljen vid flera tillfällen.

Stipendiet delades ut av Kungliga Operans vd Birgitta Svendén vid en ceremoni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!