Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Denny Lawrot skrev historia

Denny Lawrot är en historisk person i Finspångspolitiken. Sedan snart hundra år tillbaka är han den enda utanför socialdemokratin som varit kommunstyrelsens ordförande.

Denny Lawrot är en historisk person i Finspångspolitiken. Sedan snart hundra år tillbaka är han den enda utanför socialdemokratin som varit kommunstyrelsens ordförande.

Foto: Widar Andersson

Finspång2018-04-20 12:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Denny Lawrot är en historisk person i Finspångspolitiken. Sedan rösträttens införande för snart 100 år sedan har det nästan alltid varit en socialdemokrat som varit kommunstyrelsens ordförande. Enda undantaget är åren 2008 - 2010 då de fyra borgerliga partierna och Vänsterpartiet tog över makten från S mitt i mandatperioden. Då hade centerpartisten Denny Lawrot hand om ordförandeklubban i Finspångs kommun.

”Vi var ju fem partier och behövde dela på gracerna. Dessutom hade vi lovat att sänka arvodeskostnaderna med 1 miljon kronor. Ingen av oss var heltidsarvoderad politiker. Själv hade jag ett arvode som motsvarade 40 procent av en heltid. Men det var inget synd om mig; jag var pensionär redan då”, sa Denny till mig när vi häromveckan träffades på sjätte våningen i Finspångs kommunhus.

Han har ett litet rum i en av de långa korridorerna. Sedan 2014 är han ordförande i revisionen i kommunen. Ett uppdrag han gärna kandiderar till för ännu en mandatperiod.

”Men eftersom det är oppositionen som tillsätter ordförandeposten i revisionen så är det ju knappast någon som före valet vill ses som kandidat till ordförandeposten. Innan väljarna har sagt sitt så konkurrerar vi därför om uppdraget som vice ordförande; en post som utses av den styrande majoriteten”, sa Denny Lawrot med ett snett leende.

Han är barnfödd på Lilla Essingen i Stockholm för 77 år sedan. Denny och hustrun Lena hittade inget hus de hade råd med i Stockholm. Så fick de napp på Missionshuset i Doverstorp som var till salu. De slog till på en gång, sade upp sig från sina jobb och 1979 flyttade de till Doverstorp med två små barn.

I Stockholm hade Denny arbetat med inredningar i offentliga miljöer. Han såg dock inga bra möjligheter att fortsätta i den branschen i familjens nya östgötska geografi.

”Jag gick istället in i köksinredningsvärlden. Under 13 år hade jag HTH: s butik i Norrköping. När det snurrade som mest hade jag också en butik i Eskilstuna och en återförsäljare här i Finspång”, sa Denny Lawrot.

Sedan blev det arbete som ombudsman för Centerpartiet i Östergötland fram till pensioneringen. Han har aldrig röstat på något annat parti än Centerpartiet. Men det var först när han kom till Finspång som han blev partiaktiv. 1985 kom han in i kommunpolitiken och på den vägen är det.

”Jag hade inte med mig Centerpartiet från mitt barndomshem eller så. Det som drog mig till Centern var främst Gunnar Hedlund (partiledare under åren 1947 – 1971) som jag tyckte var en mysig gubbe, som var klipsk och som hade humor. Och efter Hedlund kom ju Thorbjörn Fälldin, ingen dålig gubbe det heller”, sa Denny Lawrot med ett småskrockande skratt.

Jag frågar honom om namnet; Lawrot var kommer det ifrån?

Det visar sig att det är ett taget namn.

”Jag bytte namn när jag låg i lumpen. Det fanns så många ”Larsson” där som jag också hette i efternamn att jag tröttnade. Varför det blev Lawrot kommer jag inte ihåg. Att det nya namnet skulle börja med ett L var nog antagligen ingen slump; det gällde ju att hålla fast vid sitt monogram”, berättade Denny med ett ansiktsuttryck av det där slaget där man inte riktigt vet om det är skoj eller allvar.

Sedan åtta år tillbaka är Denny Lawrot ordförande i Hembygdsförbundet i Östergötland. Han ombads gå in i uppdraget under en period där det var problem med ekonomin i förbundet.

”Man kan faktiskt ha två hembygder. Det märker jag som inflyttad stockholmare. Hembygdsintresset är starkt i Östergötland, vi har över 18 000 medlemmar i 95 föreningar som helt ideellt tar hand om hundratals fastigheter och tusentals föremål. Ett fyrtiotal av de där föremålen är med i den stora utställningen om Östgötsk folkkonst som invigs på Östergötlands Museum, under namnet ”Det blå skåpet” i Linköping nu på lördag 21 april”, sa Denny Lawrot.”

Finspång