Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sportspegeln firar 60-årsjubileum

Den 6 januari fyller ett av SVT:s äldsta program, Sportspegeln, 60 år. Jag vet inte riktigt hur det kommer att firas, men när programmet fyllde 50 år var det stort kalas, bland annat med en Jubileumssportspegel ledd av André Pops.

När Sportspegeln firade 50 år. Sven "Plex" Petersson intervjuar Sixten Jernberg.

När Sportspegeln firade 50 år. Sven "Plex" Petersson intervjuar Sixten Jernberg.

Foto: NTB/TT

Krönika2021-01-06 12:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det var alltså den 6 januari 1961 som Sven ”Plex” Petersson körde igång första ”spegeln”.  Det blev succé direkt och sedan dess har programmet varit heligt på söndagarna.

Den första vinjetten som man använde var animerad, ni kanske kommer ihåg bandyspelaren som gled över rutan, medan man i dag använder sig av en helt annan teknik. Konkurrensen mot övriga sportkanaler, som numera är många, märks givetvis men SVT har ändå lyckats genomföra förhandlingar så man kan visa bilder från i stort sett alla sporter i efter hand. Dessutom har sporten vunnit flera priser för att man numera stärkt jämlikhetstänket.

Något som det talades mycket om förra året är att SVT blir av med rättigheterna till flera vintersporter nästa säsong, vilket har gjort att många ifrågasatt om populära Vinterstudion kommer att leva kvar i rutan.

­– Det kan jag lova, säger TV-sportens chef, Åsa Edlund. När det gäller just vintersporterna så lade vi ett riktigt högt bud och var redo att göra vår största investering någonsin i vinstersport eftersom vi vet hur viktig den här rättigheten är för vår tv-publik. Men när stora koncerner går in och lägger bud för flera länder samtidigt är det svårt för SVT att tävla eftersom vi bara lägger bud för Sverige. NENT kommer att ta över rättigheterna i hela Norden, vilket betyder att en 50-årig tradition med skidsport i SVT, NRK och YLE bryts.

Så här kommer Vinterstudion se ut de närmaste tre åren:

Säsongen 20-21: SVT har alla vinterrättigheter (precis som tidigare år).

Säsongen 21-22: SVT har rättigheten till skidskytte samt alla tävlingar (alpint/längd) i Schweiz och Österrike. Man hoppas också på att tävlingar från Norge ska vara tillgängliga. Dessutom har man SM-veckan, två helger med Vasaloppet samt säsongsöppningen i Bruksvallarna ”hemma”.

Kommer ni förresten ihåg vilka inslag som visades i första Sportspegeln? Jo, det var längskidåkning från Limaloppet, alpina landslagets träningsläger i Vemdalen, bandy Västerås SK-Sandslåns SK samt ishockey från Nya Ullevi (!), Sverige-Sovjetunionen.

”Plex”Petersson var först ut men snart dök det upp andra profiler i rutan. Rudolf ”Putte” Kock (folkkär tipsexpert), Bengt Bedrup, Bengt Grive, Anders Bauer, Leif Forsberg, Lars-Gunnar Björklund, Göran Zachrisson, Bo Hansson, Arne Hegerfors, Ingvar Oldsberg, Janne Lorentzon, Kjell Andersson, Ann-Britt Ryd Pettersson, Pia Erlandsson, Agne Järlevik, Mats Nyström, Katarina Hultling, Jane Björck, Jens Lind, Marie Lehmann, André Pops, Staffan Lindeborg, Artur Ringart, Ulf Elfving, Yvette Hermundstad, Micke Leijnegard, Christer Ulfbåge och Jacob Hård, som för övrigt belönades med Stora Journalistpriset härom veckan, är andra som figurerat i rutan genom åren både som programledare och reportrar.

Lite kuriosa, Motala-sonen Kjell Andersson som mest varit programledare i Sportspegeln men även chef, var på 60-talet en ytterst lovade fotbollsspelare. Han och jag träffades första gången som 15-åringar på ett östgötaläger i Norrköping, därefter stötte vi på varandra vid åtskilliga tillfällen i våra jobb. Kjell gjorde succé på mittfältet i Motala AIF innan han flyttade till Stockholm, jag fick göra min karriär i Mjölby Södra (då i division 3).

1983 startade SVT också upp Lilla Sportspegeln som blev oerhört populärt. I november 2017 beslutade man att lägga ner programmet som bland annat fostrat programledare som Jan Svanlund, Christer Ulfbåge, Marie Lehmann, André Pops, Jacob Hård (”Bo A Orm”), Maria Wallberg och Niklas Nord. I stället ersattes programmet med ”Lilla Aktuellt”.

Fotbollsåret 2020 hände mycket märkligt. Men det kanske allra märkligaste var kvalspelet mellan Åtvidabergs FF och Västra Frölunda. Det var en direkt avgörande match om en biljett till division 1 kommande säsong. Då ÅFF drabbades av corona flyttades första matchen fram tre veckor. Trots att flera spelare fortfarande var borta tvingades ÅFF sedan spela och förlorade borta med 2-0. Hemma på Kopparvallen vann man med 3-1, vilket innebar att Frölunda skulle få division 1-biljetten efter mål på bortaplan. Då skickade ÅFF in en protest, Frölunda hade använt sig av en avstängd spelare i andra matchen. Förbundet gav ÅFF rätt och division 1-biljetten, men nu har Frölunda överklagat till Riksidrottsnämnden där ärende ännu inte är avgjort.

Vilken soppa!