Det började redan i mars med mer eller mindre publikförbud på alla arrangemang. För första gången i mitt 71-åriga idrottsliv fick jag stå utanför ett staket vid Cloettavallen i Ljungsbro och se en match i Östgötacupen mellan Ljungsbro och Dagsbergs IF. Inne på arenan fanns inte en enda åskådare mer än domare, spelare och ledare, dessutom hade arrangörsklubben kallat dit sex biffiga vakter så det gick inte att smyga in heller.
Jag har under året kanske sett ett tiotal fotbollsmatcher live, däribland några ute i Dagsberg (där yngste sonen är tränare) samt ett par ungdomsmatcher med mina barnbarn. Men så fort det handlat om bortamatcher för exempelvis Dagsberg i division 3 har man tvingats gå in på respektive motståndarklubbs hemsida för att se om man trots allt kunde åka dit och se matchen live. I de flesta fall har det varit nobben, utom i Eneby där vi fick möjlighet att stå utspridda på behörigt avstånd och se en match.
Så här har det varit i stort sett hela året. Visserligen tilläts 50 åskådare under en period, men när Anders Tegnell och Co var på väg att höja publikkapaciteten för enskilda arrangemang till 300 åskådare, ja då slog coronan till med en kraftig andravåg.
Där är vi fortfarande, inga åskådare vare sig på fotboll eller hockeyns två högsta serier (övriga serier i landet är pausade till nästa år) eller något annat arrangemang. Dessutom är massor av stora mästerskap framflyttade till 2021, exempelvis OS i Japan (ska avgöras i juli), inomhus-VM i friidrott, O-ringen (Uppsala som skulle haft arrangemanget i år ska få arrangera nästa år i stället), damernas både A- och B-VM har ställts på framtiden liksom mycket, mycket annat. Senast att inte få tävla som vanligt är Svenska Rallyt som skulle körts i Värmlandsskogarna i början på februari. Fler inställda eller framflyttade arrangemang kommer vi att få uppleva även nästa år var så säkra.
I stället har TV:n blivit ett surrogat. Eller…
Nej, jag kan inte påstå att jag kommer i stämning när jag sitter och tittar på Fulham-Liverpool exempelvis från Premier League. Visserligen har England tillåtit 2.000 åskådare på läktarna de senaste omgångarna, men nu läste jag en artikel om att alla klubbar i London-området (nästan halva serien!) tvingas stänga ute alla sina supportrar den närmaste framtiden då corana-pandemin tagit ett rejält grepp igen om de brittiska öarna.
Tomma läktare, ekande spelar- och ledarkommentarer och kommentatorer som sitter i en studio på hemmaplan gör inte de europeiska fotbollsmatcherna rättvisa. Dessutom dessa VAR-avbrott som kan uppgå till fem minuter ibland. Jag är medveten om att VAR kommer om något år även i svensk fotboll, men till dess är det skönt att slippa dessa kontrollerande avbrott, även om landets domarkår i år fått utstå bister kritik, ja bistrare än man fått tidigare år. Dessutom har domarkåren fått uppleva flera skandaler, det började redan i våras med att Martin Strömbergsson stängdes av året ut för en rasistisk kommentar, och har sedan fortsatt med en massa omdiskuterade domslut och nu under hösten blev det också känt att en elitdomare sitter häktad på västkusten för en rad bedrägerier. 2020 har inte varit domarnas år kan man lugnt säga. Synd för övrigt om Stefan Johannesson, som gör sitt första år som domarbas, men som alltid var en domare att lita på i alla väder.
Det har hänt flera gånger att jag helt enkelt tryckt på avstängningsknappen för att matcherna har varit för tråkiga att se till slut.
Vad kan man då förvänta sig av 2021? Egentligen inte så mycket när det gäller publika arrangemang utan vi får nog leva i den här världen åtminstone fram till nästa sommar. Kanske vi kan få ett någorlunda normalt OS i Japan i juli, kanske vi kan genomföra åtminstone en del utomhusarrangemang som Vasaloppet, Vätternrundan och O-ringen, fast säkert med en hel del restriktioner från myndigheterna.
Och kanske det kan bli lite lugn och ro hos IFK Norrköping. Det mest märkliga var att Stefan Hellberg, 65, sa upp sig och samtidigt gick ut och riktade en bister salva mot styrelsen i klubben. Jag har känt Stefan i 50 år men aldrig hört honom brista ut i sådan kritik som nu skedde. Jag hoppas att styrelsen fattar att det ligger mycket bakom orden, annars vet inte jag hur det kommer att sluta 2021.
God Jul och Gott Nytt År!