Spårvägens utbyggnad borde inte hetsas fram
Finns det grund för spårvägsutbyggnad i Norrköping eller borde det satsas på bussar i stället? Arkivbild: Anita Kjellberg
Foto:
Spårvagnar kunde frälsa dessa områden från avgasstinkande bussar - ett ständigt upprepat och gott miljöskäl.
Tiden går och det har varit mer vilja än kunna i kommunens hantering av frågan. Med åren har förutsättningarna för utbyggnad av Spårvägen förändrats och argumenten i viss mån försvagats. I Hageby bor idag endast cirka 7 000 personer - mot cirka 13 000 1970. I Navestad har ungefär 600 lägenheter tagits bort. Resandeunderlaget har kort sagt vikit.
Nu för tiden är driften av bilar och bussar dessutom miljövänligare än för 30 år sedan. De står sig därför bättre i den framtida miljökonkurrensen med Spårvägen. Argumenten för Spårvägen rubbas också av ändrade tekniska och ekonomiska förutsättningar. Jag tänker främst på Söderledens fördubblade bredd och Spårvägens behov av mastigt brobygge.
Andra trafikbyggnader som vid Hagebygatan - Albrektsvägen ( före detta Ringborgs trafikeländiga hörna) och vid Vårdcentralen fördyrar och försvårar en utbyggnad av Spårvägen.
Särskilda krav på säkerhet måste ställas nu när det är tänkt att det är vagnar med 180 passagerare som skall köra runt hörn, över korsningar och andra trafiktäta platser. Vi talar alltså inte längre om idylliens små gatuspårvagnar.
Alla är inte övertygade om att det som planeras för utbyggnaden av Spårvägen är det allra bästa. Lösningen är inte så självklar att den måste hetsas fram som högern och vänstern önskar.