Bild från förr
Guldringen och Silverringen i förgrunden och atriumhusen i bakgrunden, har fångats in på det här vykortet, som tagits från ett flygplan och som vi lånat från Söderköpingsbon Kjell Jonassons samling.
Hela det här området kallas för Navestad och stod färdigt 1973 och då hade sammanlagt 2 386 lägenheter byggts under en fyraårsperiod.
Planen var från början att skapa en ny stadsdel och inom ett begränsat område bygga många lägenheter, med bra planlösning och hög sanitär standard.
Tanken var också att ge människor korta avstånd till lekplats och serviceinrättningar samt att avskilja de boende från biltrafiken.
Navestad var en del av miljonprogrammet, där man skulle bygga mycket lägenheter i hela Sverige på kort tid, men redan innan stadsdelens färdigställande hade den kraftiga bostadsbristen avtagit.
Detta tillsammans med hög genomströmning av människor ledde till att området redan från början ansågs som mindre attraktivt. Bostadsområdet har under senare år restaurerats av ägaren Hyresbostäder, för att skapa en miljö som är mer öppen och ljus och lägenheter har totalrenoverats.
Navestad har under många år utmärkts som ett område med sociala problem och är idag Norrköpings enda område som klassas som utsatt område. Något som många dock jobbar hårt för att försöka ändra på.
Numera består Navestad av fyra delar. Förutom de två ringarna och atriumområdet, har Kvarnbergets småhusområde tillkommit.
Tillkommit har även en spårvägslinje till Navestad, som invigdes 2011. Men av den syns förstås inget spår på det här vykortet, som är uppåt 50 år gammalt.