Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tillbaka till1600-talet för händig tyskättling

Carl-Fredrik Tersmeden i Tåby firar sin 70-årsdag på måndag den 5 juli. Han tillhör en adlig släkt som kom från Tyskland, till Sverige redan på 1600-talet. Själv jobbar han just nu med att restaurera en gammal krog på Vikbolandet, som har anor från just 1600-talet!

På måndag fyller Carl-Fredrik Tersmeden i Tåby 70 år. Här ses han framför ett av sina nuvarande projekt, restaureringen av Fristads krog och gästgiveri från 1600-talet. Samtidigt  har han med sina bouleklot, som han regelbundet tävlar med i korpen. Foto: Niclas Sandberg

På måndag fyller Carl-Fredrik Tersmeden i Tåby 70 år. Här ses han framför ett av sina nuvarande projekt, restaureringen av Fristads krog och gästgiveri från 1600-talet. Samtidigt har han med sina bouleklot, som han regelbundet tävlar med i korpen. Foto: Niclas Sandberg

Foto: Sandberg Niclas

NORRKÖPING2010-07-02 03:00
- Den här gamla krogen och därefter gästgiveriet, är ett spännande projekt som vi driver inom Tåby Hembygdsförening, säger han. Och när den är klar tänker vi använda huset både som föreningslokal och som turistmål.Renoverar
- Just nu håller vi på att renovera den gamla krogen med gammalt, tidstypiskt material, som exempelvis gamla golv som vi hittat från andra rivningsobjekt, nysmidda spikar som ser ut som spikarna på 1600-talet och så vidare.När kommer ni att öppna huset för visningar?- Redan nu har vi besökare som kommer hit till huset, som enligt våra årsringsdateringar i träet byggdes år 1606 som krog. Sedan blev det gästgiveri och därefter privatbostad. Och framöver nu förhoppningsvis ett blivande turistmål, eftersom det handlar om Vikbolandets äldsta timrade bostadshus.- Dessutom kan jag berätta att vi ska anordna en kurs i byggnadsvård här den 30 och 31 juli, där vi kommer att lära ut för intresserade hur man pappspänner tak och väggar. En kurs som målarmästaren Anders Ek håller i.Har du själv bott i Tåby i hela ditt liv?- Jag är uppvuxen på Almstad gård, där jag bor idag. Men jag bodde och jobbade under 30 år i Stockholm. I ett dotterbolag till Handelsbanken fick jag vara med om en fantastisk utveckling där personalen växte från 43 till 600 anställda under min tid där.Vaccin mot polio
- Sedan är jag även med i Rotary, där jag själv känner starkast för vårt arbete att försöka utrota polio i världen. Detta eftersom jag själv drabbades av sjukdomen i min ungdom, men tursamt nog blev bara ett av mina ben drabbat.- Nu har vi tillsammans med WHO och Unicef satsat mycket personal och pengar på detta arbete och i våras vaccinerades 85 miljoner barn runt om i världen mot den här sjukdomen.Gillar boule
Förutom Rotary är du alltså engagerad i Tåby Hembygdsförening?- Och även i Västra Vikbolandets församling, där jag sitter i kyrkorådet. - Sedan är jag också med i Vikbolandets bouleklubb, där vi är ett par som tävlar i Korpens högsta serie i Norrköping. Boule är en sport som passar mig med tanke på mitt handikapp. Dessutom är den socialt värdefull och en sport där alla kan vara med och tävla.
Namn: Carl-Fredrik TersmedenFyller: 70 år den 5 juli 2010.Bor: Almstad gård i Tåby.Familj: Hustrun Gunilla, två barn och två barnbarn.Om att fylla 70: "Livet går vidare med åren och som pensionär fyller jag det med mina många intressen."Så firar jag födelsedagen: "Med familj och vänner.."Önskar mig i födelsedagspresent: "Inga presenter, men gärna penninggåvor som då går till min kusin, barnläkaren Tom af Klercker, som med sin hustru Maria åker till barnsjukhuset Mpongwe i Zambia. Med sig har de ett bakterielaboratorium och förhoppningsvis pengar till malariamyggnät och medicinsk utrustning."
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om