Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

70-årig sagoförfattare med barnasinnet kvar

Redan när Christina Björk var liten skrev hon sagor. Och hennes fascination av barndomen tycks aldrig gå över. Nästa vår kommer en uppdaterad version av Linnea i målarens trädgård.

Christina Björk tycker att det är tydligt att förlagen ställer högre krav på att böckerna ska gå bra. Hon jämför det med böckerna om Linnea som ingen trodde på men som blivit en riktig storsäljare. Foto: Cato Lein

Christina Björk tycker att det är tydligt att förlagen ställer högre krav på att böckerna ska gå bra. Hon jämför det med böckerna om Linnea som ingen trodde på men som blivit en riktig storsäljare. Foto: Cato Lein

Foto:

Stockholm (TT Spektra)2008-07-25 03:00
En lycklig tid i Christina Björks liv var barndomen. Hon berättar att hon lekte tills hon var minst 14 år och favoritleksakerna var nallar och apor. Fortfarande är hon fascinerad av dessa och hon håller sig gärna i barndomen om hon kan. När hon skriver får hon också anledning att vara det.Första barnboken kom 1974. Nästan tio år senare kom genomslaget med Linnea i målarens trädgård, som handlar om en liten flicka som åker till Paris och Giverny för att besöka Monets trädgård. Boken som ingen trodde på från början, har nu översatts och getts ut i över tjugo länder.- En av våra viktigaste marknader är USA. Från början var de inte alls intresserade av boken där. "Det var alldeles för mycket text" och "sådana barn finns inte" och så vidare, men när den väl kommit ut blev den en storsäljare. Ordentlig research
Christina berättar att hon och illustratören Lena Anderson åkte i omgångar till Paris för att göra research.Christina för att lära sig språket bättre och för att ta reda på så mycket som möjligt om den store franske impressionisten. Bland annat sökte hon rätt på några av Monets avlägsna släktingar.Trots att det är en bok för barn är det många äldre som läser den med behållning.- Den riktar sig till barn, men en stor målgrupp är mormödrar. Fortfarande får vi brev från läsare som åkt i Linneas fotspår. De åker även till Venedig med Vendela.När Christina skriver böcker med faktainnehåll är hon alltid noga med efterforskningar. Och det är precis lika viktigt när det handlar om böcker som riktar sig till barn.Hon drar sig till minnes att Linnea i målarens trädgård tog ungefär två och ett halvt år att skriva. Ännu längre tid tog det att göra Linneas årstid för då var hon tvungen att vänta in rätt säsong.- Och när den väl kom kunde jag och Lena komma på att vi var tvungna att ändra något i en annan årstid och då måste vi vänta in den först.Man måste våga
Hon säger att svenska barnböcker hör till världens absolut bästa. Det visar sig inte minst i försäljningssiffrorna. Men på senare tid tycker Christina att hon upplevt en hårdare attityd från förlagen.- Tidigare har man tillåtit att även olönsamma böcker kommer ut. Nu verkar det mer handla om att tjäna pengar. De vill vara säkra på att boken kommer att gå bra, och de vill helst satsa på serier. Men för att få fram de riktigt bra böckerna och för att tillåta att utvecklingen fortsätter, måste man våga, säger hon.- Det kommer nog att bli svårare att ta sig in på marknaden än det var på min tid. Och det var ju ingen då som trodde att Linnea-böckerna skulle gå att sälja heller.
Födelsedagsprofilen
Namn: Christina BjörkFyller: 70 år den 27 juli 2008.Bor: I hyresrätt på Södermalm i Stockholm.Familj: Nybliven änka. Två bonusbarn, tre bonusbarnbarn och snart ett bonusbarnbarnsbarn.Aktuell: Håller på med ett nytt projekt som än så länge är lite hemligt. Samtidigt jobbar hon med en ny upplaga av boken Linnea i målarens trädgård som ska uppdateras en smula och ges ut i ett större format tillsammans med en dvd-version av filmen.Karriär i korthet: Utbildad vid Grafiska institutet i Stockholm. Har skrivit ett tjugotal barnböcker. Har bland annat varit redaktör för Barnens Nyheter i DN. Har också jobbat några år på tv där hon bland annat gjorde barnprogrammen Fredax och Lördax. Har varit ordförande i Svenska barnboksakademien.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om