Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rysslands hot – rymdstationen kan krascha

Den ryska rymdorganisationen Roscosmos kräver ett stopp på sanktionerna mot Ryssland, som de menar hotar den internationella rymdstationen ISS.

Om sanktionerna mot Ryssland fortsätter kan den internationella rymdstationen ISS krascha, menar Roscosmos-chefen.

Om sanktionerna mot Ryssland fortsätter kan den internationella rymdstationen ISS krascha, menar Roscosmos-chefen.

Foto: Steve Helber/AP/TT

Rymden2022-03-12 10:32

I ett uttalande skriver organisationens chef Dmitrij Rogozin att den ryska verksamheten i rymdstationen, som ser till att den håller sin omloppsbana, kan påverkas och göra så att ISS kraschar.

Uppmaningen illustreras med en karta som visar ISS flygrutt och i vilka områden den skulle kunna falla ner. Risken för att den skulle krascha i Ryssland är enligt Rogozin ytterst liten.

Det är inte första gången han gör liknande uttalanden. I början av mars meddelade NASA därför att man försöker hitta en lösning som håller ISS i sin omloppsbana utan Rysslands hjälp.

För tillfället befinner sig sju astronauter på rymdstationen, fyra från NASA, två från Ryssland och en från Europa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!