Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Allt mindre tid att förbereda sig för brexit

Tiden tickar för ett brexit-avtal liksom för svenska företag att förbereda sig för ett Storbritannien utanför EU.

Finansminister Magdalena Andersson vid dagens pressträff.

Finansminister Magdalena Andersson vid dagens pressträff.

Foto: Anders Wiklund/TT

Politik2020-12-18 14:35

Det sistnämnda varnar finansminister Magdalena Andersson (S) för i samband med en pressträff ihop med Tullverket inför stundande brexit.

– Oavsett hur förhandlingarna går så måste vi förbereda oss. Har man som företag inte förberett sig är det hög tid nu, säger finansministern.

Förhandlingarna mellan EU och Storbritannien pågår men vid årsskiftet blir det — oavsett utgång —en tullhantering i handeln med Storbritannien. Från Tullverkets sida har man sett en ökning av ansökningar gällande tillstånd från företagen samtidigt som man själva nu ökar uppställningsplatser i bland annat Göteborgs hamn.

– Det kan bli förseningar om företagen missar att ansöka, säger generaltulldirektören Charlotte Svensson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!