Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Uppåt på Wall Street efter storaffärer

USA-börserna öppnade handelsveckan positivt efter flera stora affärer och hoppfulla tongångar vad gäller utvecklingen av ett vaccin mot covid-19.

USA-börserna steg på måndagen. Arkivbild.

USA-börserna steg på måndagen. Arkivbild.

Foto: Mark Lennihan/AP/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-09-14 22:10

Mjukvarubolaget Oracle steg 4,7 procent efter att ha slutit ett avtal med videoappen Tiktoks ägare Bytedance om att ta över hanterandet av de amerikanska användarnas data. Oracle ingår i det förslag som Bytedance skickat till det amerikanska finansdepartementet, som ska godkänna upplägget.

Pfizers aktie gick upp 3,0 procent sedan läkemedelsjätten meddelat att man ska utvidga sin fas 3-testning av ett covid-vaccin som görs i samarbetet med tyska Biontec.

Tesla var en annan vinnare sedan Goldman Sachs i en analys kommit fram till att efterfrågan i Kina har börjat ta fart. Aktien rusade 12,6 procent.

Dow Jones steg 1,2 procent, Nasdaqs kompositindex lyfte 1,9 procent och S&P 500 gick upp 1,3 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!