Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tre tidningar får driftsstöd för första gången

För första gången får tidningarna Borlänge Tidning, Jönköpings-Posten och TTELA driftsstöd, som är en del av presstödet.

Tre tidningar får driftsstöd för första gången. Arkivbild.

Tre tidningar får driftsstöd för första gången. Arkivbild.

Foto: Helena Landstedt/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-12-10 19:40

Mediestödsnämnen har beslutat att fördela 581 miljoner kronor till 68 tidningar.

Borlänge Tidning, Jönköpings-Posten och TTELA får stödet eftersom andelen hushåll inom täckningsområdet som prenumererar har sjunkit till under 30 procent, vilket är ett krav för att kunna ta del av driftsstödet.

Driftsstödet är i år 37 miljoner kronor lägre än driftsstödet för 2020. Det beror på att vissa ansökningar inte har kompletterats ännu och att andra tidningar kan få ett justerat belopp i början av nästa år. Det slutgiltiga driftsstödet kan alltså bli större när alla beslut är fattade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!