Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Northvolt tecknar avtal med BMW

Svenska batteritillverkaren Northvolt har tecknat ett avtal med tyska biljätten BMW värt två miljarder euro, cirka 20 miljarder kronor, enligt ett pressmeddelande.

Northvolt har tecknat ett avtal med tyska biljätten BMW. Arkivbild.

Northvolt har tecknat ett avtal med tyska biljätten BMW. Arkivbild.

Foto: Ng Han Guan/AP/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-07-16 09:30

Med start 2024 ska batterierna tillverkas och levereras från Northvolts tänkta fabrik i Skellefteå.

– Det är förstås jättekul att få en partner med sådan kompetens och djup teknisk förståelse. Samtidigt blir det tydligt vad som krävs för att ta detta från ett utvecklingsprojekt till ett batteri som fungerar i deras el-bilar. Det kommer att bli mycket sommar- och vintertestning, säger Northvolts vd Peter Carlsson till Dagens Nyheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!