Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Norsk gasexport hotas av strejk

En eskalerad strejk bland säkerhetsvakter kan leda till nedstängningar av produktionen på gasanläggningen i norska Nyhamna.

Aasta Hansteen-plattformen kan tvingas att strypa produktionen till följd av strejk bland säkerhetsvakter. Arkivbild.

Aasta Hansteen-plattformen kan tvingas att strypa produktionen till följd av strejk bland säkerhetsvakter. Arkivbild.

Foto: Marit Hommedal/NTB/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-11-26 14:05

Det skulle i sin tur slå hårt mot den norska gasexporten, varnar den den norska gasindustrins branschorganisation NOG.

NOG befarar att Nyhamna-anläggningen kan tvingas att stänga ned produktionen redan på lördag, vilket i sin tur slår mot gasfälten Ormen Lange och Aasta Hansteen.

Det är säkerhetspersonal organiserade av fackförbundet NAF som inlett en strejk för högre löner och det har nu varslats om att ta ut ytterligare personal i strejk från och med lördag om inte arbetsgivarna ger med sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!