Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Negativ start på Wall Streets börsvecka

USA-börserna öppnade handelsveckan negativt.

USA-börserna backade på måndagen. Arkivbild.

USA-börserna backade på måndagen. Arkivbild.

Foto: Mark Lennihan/AP/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2021-04-19 22:05

Ett av de största sänkena var elbilstillverkaren Tesla som backade 3,4 procent sedan en förmodat förarlös Teslabil krockat i Texas och två personer omkommit.

Läskedrycksjätten Coca-Cola fick ett lyft under första kvartalet när restauranger och biografer, som tidigare hållits stängda på grund av coronapandemin, åter kunnat öppna. Men vinsten sjönk likafullt under perioden och aktien steg måttliga 0,4 procent.

Aktien i spelbutikskedjan Gamestop lyfte 6,6 procent efter beskedet att vd George Sherman hoppar av.

Harley Davidson rusade 10,0 procent sedan motorcykeltillverkaren höjt försäljningsprognosen för helåret.

Dow Jones industriindex backade 0,4 procent, Nasdaqs kompositindex sjönk 1,0 procent och S&P 500 tappade 0,5 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!