Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fortsatt tungt för klädkedja

Krisdrabbade klädkoncernen Retail and Brands kämpar med finanserna och att hitta nya ägare till bolagen.

Polarn O. Pyret såldes nyligen för 350 miljoner kronor. Arkivbild.

Polarn O. Pyret såldes nyligen för 350 miljoner kronor. Arkivbild.

Foto: Magnus Andersson/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2021-04-15 07:51

Rörelseförlusten för de kvarvarande verksamheterna landade på 40 miljoner kronor för första kvartalet i det brutna räkenskapsåret, december till februari. Klart sämre än förlusten på 28 miljoner kronor samma period i fjol.

Intäkterna föll från 118 miljoner till 47 miljoner kronor. På jämförbar basis föll försäljningen med 26 procent.

Under kvartalet har dotterbolagen Departments & Stores samt Polarn O. Pyret sålts. "Fokus ligger nu på att hitta en bra lösning för de kvarvarande delarna i koncernen med RNB och Brothers", skriver bolagsledningen i rapporten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!