Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

E-handlare fälls för vilseledande reklam

E-handelsföretaget Ellos fälls av Reklamombudsmannen (RO) för vilseledande reklam, skriver Borås Tidning.

E-handelsföretaget Ellos fälls för vilseledande reklam för tredje gången i år. Arkivbild.

E-handelsföretaget Ellos fälls för vilseledande reklam för tredje gången i år. Arkivbild.

Foto: Marcus Ericsson/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-12-17 03:45

E-handelsföretaget Ellos fälls av Reklamombudsmannen (RO) för vilseledande reklam, skriver Borås Tidning. Det är tredje gången i år som detta händer.

Företaget skickade ut ett medlemserbjudande om rabatt på samtliga varor. I en fotnot till erbjudandet preciserades att ett antal varumärken inte omfattades av rabatten.

Anmälaren uppger att hen kände sig lurad och RO går på dennes linje.

Företaget fälldes även i somras i efter ett liknande erbjudande och i våras förekom felaktiga uppgifter hos en influerare som företaget hade anlitat. Även då fälldes Ellos för vilseledande reklam.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!