Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Arabemiraten frestar med medborgarskap

Framgångsrik och sugen på miljöombyte? Prova ett soligt liv i Förenade arabemiraten. Så verkar de styrande tänka när de nu försöker locka nya invånare.

Förenade arabemiraten vill locka investerare med medborgarskap. Bild från det som ska bli World Expo 2020 – en världsutställning som skjutits upp på grund av pandemin.

Förenade arabemiraten vill locka investerare med medborgarskap. Bild från det som ska bli World Expo 2020 – en världsutställning som skjutits upp på grund av pandemin.

Foto: Kamran Jebreili/AP/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2021-01-30 10:45

Landet vid Persiska viken har nämligen klubbat igenom nya lagar som gör det möjligt för utländska "investerare, forskare, doktorer, ingenjörer, konstnärer, författare och deras familjer" att bli medborgare, låter premiärminister Mohammed bin Rashid Al Maktoum hälsa på Twitter.

Det är oklart om nya medborgare kommer att omfattas av det generösa välfärdssystemet i landet, med bland annat gratis utbildning och sjukvård samt bostadslån.

Förenade arabemiraten har de senaste åren lättat på sina visumregler och möjliggjort för fler utländska investerare och experter inom olika områden att vistas under lång tid i landet. Men nu kompletteras alltså de så kallade gyllene visumen med chans att bli fullskalig medborgare.

Liksom många länder har emiraten drabbats hårt av pandemin, tiotusentals utländska medborgare har lämnat landet som följd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!