Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Miljonåterkrav av assistansersättning i Växjö

Ett Växjöbaserad bolag har sedan i april ett återbetalningskrav mot sig på drygt 12 miljoner kronor på grund av misstänkt fusk med assistansersättning.

Försäkringskassan kräver att ett Växjöbolag betalar tillbaka 13,7 miljoner kronor på grund av misstänkt fusk med assistansersättning. Arkivbild.

Försäkringskassan kräver att ett Växjöbolag betalar tillbaka 13,7 miljoner kronor på grund av misstänkt fusk med assistansersättning. Arkivbild.

Foto: Jessica Gow/TT

Brott & Straff2020-05-31 21:55

Nu har Försäkringskassan lagt ytterligare 1,6 miljoner kronor till kravet – som alltså uppgår till 13,7 miljoner kronor, enligt Smålandsposten.

”Det ingår i arbetsgivaransvaret att veta vem som arbetar åt brukaren samt assistentens faktiskt utförda arbetstid. Bolaget har förorsakat de felaktiga utbetalningarna då bolaget, genom att underteckna tidsredovisningarna, har lämnat felaktiga uppgifter”, står det i myndighetens senaste beslut.

Försäkringskassans utvidgade krav kommer sedan en granskning längre tillbaka i tiden gjorts än tidigare. Nu gäller det perioden från juli 2013 till augusti 2018.

Polisen har redan kopplats in på ärendet, eftersom Försäkringskassan vill få utrett om det handlar om grovt bidragsbrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!