Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mest minus på Wall Street

New York-börsen öppnade handelsveckan mest nedåt. Facebook-ägaren Meta backade återigen.

New York-börsen inledde handelsveckan mest nedåt. Arkivbild.

New York-börsen inledde handelsveckan mest nedåt. Arkivbild.

Foto: Mark Lennihan/AP

Börs2022-02-07 15:49

Tekniktunga Nasdaqs kompositindex tappade 0,6 procent och det breda S&P 500 sjönk 0,4 procent. Dow Jones industriindex var oförändrat.

Investerare avvaktar spänt nya inflationssiffror för amerikansk del som kommer senare i veckan och kan påverka hur amerikanska centralbanken Federal Reserve agerar kring en räntehöjning. Det ses nu som mera troligt att Fed väljer att i mars höja styrräntan med 50 punkter i stället för som tidigare bedömts 25 punkter.

Bland enskilda aktier märks ett lyft för träningsföretaget Peloton på 21 procent. Bolaget som bland annat har träningscyklar och löpband i sitt utbud har de senaste dagarna omgärdats av uppköpsrykten, bland annat från Amazon.

Facebook-ägaren, bolaget Meta, som rasat den senaste tiden, inledde veckan med att backa 5,1 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!