Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fortsatt minus på Wall Street

Inflationsspöket fortsatte att plåga New York-börsen på tisdagen.

Dystert på New York-börsen – igen. Arkivbild.

Dystert på New York-börsen – igen. Arkivbild.

Foto: Seth Wenig/AP/TT

Börs2022-06-28 22:12

Marknaden i stort oroas över mer genomgripande prisökningar, mer stigande räntor och mer risk för lågkonjunktur.

Breda S&P 500-index stängde ner 2,0 procent, Dow Jones industriindex föll 1,6 procent och tyngst gick det för Nasdaqs kompositindex med minus 3,0 procent.

Företagsorganisationen The Conference Board rapporterade att konsumentförtroendet i juni föll till den lägsta nivån på över ett år, mestadels på grund av oro för stigande priser på bensin och livsmedel. Inflationsförväntningarna ligger på 8 procent på, de högsta sedan augusti 1987 enligt The Conference Board.

Stora teknikföretag backade – till exempel Microsoft 3,2 procent och Apple 3,0 procent – medan aktierna i energibolag hade en positiv dag tack vare att det amerikanska oljepriset gick upp.

En av dagens stora förlorare blev sportklädes- och skoföretaget Nike trots att vinst och försäljning ökade mer än väntat. Företaget varnade för intäktsfall på grund av nedstängningar i Kina. Beskedet mottogs med kursminskning på 7,0 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!