Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bred nedgång på Wall Street

New York-börsen backade brett på tisdagen.

New York-börsen går mot sin sämsta månad hittills i år. Arkivbild.

New York-börsen går mot sin sämsta månad hittills i år. Arkivbild.

Foto: Mark Lennihan/AP-TT

Börs2023-09-26 22:07

Wall Streets samtliga elva branschindex gick ned, och bland förlorarna fanns it-jättar som Apple och Microsoft, ned 2,3 respektive 1,7 procent.

En ny rapport om konsumentförtroendet bland amerikanerna visade att det var lägre än analytikerna hade spått. Det är illavarslande eftersom de amerikanska hushållen hittills visat sig villiga att sätt sprätt på sina pengar – något som motverkat de många förutsägelserna om att USA varit på väg in i en recession.

S&P 500 tappade 1,5 procent. Det breda indexet har därmed backat fem av de senaste sex handelsdagarna. Dow Jones industriindex gick ned 1,1 procent och tekniktunga Nasdaqs kompositindex föll 1,6 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!