Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ytterligare Nordea-anställda gripna i Oslo

Ytterligare två anställda på Nordea har gripits i Oslo, misstänkta för grov korruption.

Nordeas hus i Oslo. Arkivbild.

Nordeas hus i Oslo. Arkivbild.

Foto: Gorm Kallestad/NTB/TT

Ekonomi2022-06-02 10:23

I tisdags greps fem personer vid en insats mot Nordeas norska huvudkontor i Oslo, och på onsdagen greps ytterligare en person.

Därmed har totalt åtta personer gripits. Enligt Nordea är fyra av de åtta gripna anställda på banken.

Bakgrunden är en misstanke om att ett lån på 150 miljoner norska kronor betalats ut, baserat på felaktig information. Enligt Nordea upptäckte banken felaktigheter tidigare i år, och gjorde då en polisanmälan. Nordea har stängt av fyra personer anställda i Norge.

Rättad: Endast fyra av de åtta gripna är anställda på Nordea.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!