Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rekorddyra elpriser – värst i södra Sverige

De inledande sommarmånaderna har präglats av rekordhöga elpriser. Samtidigt har skillnaderna varit stora över landet. Sydsvenskar har i perioder betalat dubbelt så mycket som invånarna i norr.

De inledande sommarmånaderna har präglats av rekordhöga elpriser. Arkivbild.

De inledande sommarmånaderna har präglats av rekordhöga elpriser. Arkivbild.

Foto: Braastad, Audun/NTB Scanpix/TT

Ekonomi2021-07-30 19:52

I fjol var det billigt med el i Sverige, i år är det betydligt dyrare. Framför allt i juni och juli har elpriserna varit rekordhöga, rapporterar Dagens industri.

– Givetvis finns det vintermånader då priserna varit högre, men som enskild julimånad ser det ut som att 2021 blir den med högst pris, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia till tidningen.

Att priset på el stigit kan till viss del förklaras av vädret, då vindkraft är beroende av blåst och vattenkraft av regn.

– Förra året var det rekordblött, blåsigt och rekordbillig el. Nu är det tvärtom. Där ser man hur snabbt det kan gå, säger Sigvardsson.

Världsekonomins återhämtning spelar också en roll.

– Att priserna är högre generellt beror på att elpriset delvis styrs av kol- och oljepriset och det har gått upp när pandemin börjat gå ner, säger Lars Ejeklint, mångårig energiexpert och klimatcoach på Vattenfall, till Di.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!