Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Priserna på bensin och diesel sänks

Ledande drivmedelskedjor sänker priserna på bensin, diesel och andra drivmedel i kölvattnet på lägre världsmarknadspriser på oljeprodukter.

Ledande drivmedelspriser sänker priserna dagen före midsommarafton, som normalt är startskottet för sommarens bilsäsong. Arkivbild

Ledande drivmedelspriser sänker priserna dagen före midsommarafton, som normalt är startskottet för sommarens bilsäsong. Arkivbild

Foto: Janerik Henriksson/TT

Ekonomi2022-06-23 09:23

Listpriset på 95-oktanig bensin sänks med 25 öre till 23:03 kronor per liter på bemannade stationer. För diesel sänks priset med 15 öre till 26:61 kronor per liter.

Priset på biodrivmedel (HVO 100) sänks också med 15 öre, ned till 32:77 kronor per liter, medan priset på etanol (E85) sänks 60 öre till 20:17 kronor per liter.

Priserna kan variera lokalt och ligger normalt lägre på obemannade stationer.

Samtidigt som oljepriserna pressas på världsmarknaden motverkas effekten av detta av att dollarn har blivit dyrare och att energiprodukter normalt prissätts i dollar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!