Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Miljonböter för bolag som bygger batterifabrik

Sex underentreprenörer som bygger batterifabriken åt Northvolt i Skellefteå åker på miljonböter för att ha brutit mot arbetstidslagen.

Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Arkivbild.

Northvolts batterifabrik i Skellefteå. Arkivbild.

Foto: Axel Hilleskog/SvD/TT

Ekonomi2021-12-26 15:14

Det var vid en inspektion på arbetsplatsen i augusti som Arbetsmiljöverket upptäckte bristerna.

De sex företag som bötfälls använder företrädesvis arbetskraft från andra europeiska länder.

– Vissa får en avgift på drygt 50 000 kronor medan andra företag får en sanktionsavgift på över en miljon kronor. Klart att det är mycket pengar men å andra sidan är det många arbetstagare som systematiskt har jobbat för mycket, kommenterar Madeleine Wahter, sektionschef vid Arbetsmiljöverket, för SVT Västerbotten.

Mellan april och augusti i år handlar det totalt om 8 500 timmar otillåten arbetstid. Sammanlagt har Arbetsmiljöverket beslutat om sanktionsavgifter på drygt fyra miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!